Większość ludzi, którym pozwalają na to warunki zewnętrzne, dąży do posiadania ogrodu. I choć ogromną popularnością cieszą się te ozdobne, w których możemy wypocząć po stresującym dniu, nie da się ukryć, że wiele osób chce posiadać również te warzywne. Zależy nam na tym, aby wyhodować warzywa smaczne i pokaźnych rozmiarów. Aby tak jednak było, musimy odpowiednio pielęgnować nasz ogród.
Przygotuj odpowiednie podłoże.
Jeżeli zależy nam na tym, aby nasze warzywa dobrze rosły, koniecznie musimy przygotować im odpowiednie podłoże. Trzeba wiedzieć, że warzywa, zarówno te, które wysiewamy z nasion, jak i te z rozsady, będą potrzebowały dużo słońca. Tylko ono zapewni im odpowiednie warunki do wzrostu. Jeśli więc szukamy miejsca, które moglibyśmy zaaranżować jako ogród warzywny, nade wszystko unikajmy zacienionych miejsc. Wybierzmy taki obszar ziemi, do którego bez trudu docierają promienie słoneczne. Słońce jest ważne również w późniejszej fazie rozwoju warzyw, gdyż umożliwia im dojrzewanie. Nie od dziś zaś wiadomo, że warzywa, które dojrzewają w pełnym słońcu są znacznie smaczniejsze. Charakteryzuje je również intensywny zapach.
Trzeba także mieć na uwadze to, że glebę, w której posadzimy nasze warzywa należy przygotować jeszcze jesienią. Koniecznie trzeba ją przekopać, a także zatroszczyć się o odpowiedni nawóz. Jeżeli cenimy sobie ekologiczne rozwiązania, skorzystajmy z naturalnego kompostu. Jeśli jednak z różnych względów nie zdążyliśmy przygotować gleby jesienią, użyjmy nawozu wczesną wiosną. Zanim posadzimy lub posiejemy warzywa, zadbajmy również o usunięcie wszelkich chwastów, które mogą im zagrażać.
Przestrzegaj ważnych zasad sadzenia warzyw.
Przygotowanie podłoża jest oczywiście bardzo istotne, ale to dopiero początek drogi do uzyskania obfitych plonów. Niezmiernie ważne jest także prawidłowe sadzenie warzyw. Musimy dowiedzieć się tego, które warzywa możemy wysiać wprost do gruntu, a które gatunki nadają się na rozsady. Niezmiernie istotne jest także to, aby sprawdzić kiedy możemy wysiać poszczególne gatunki warzyw. Niektóre z nich są bowiem bardziej odporne na przymrozki, a innym bardzo one szkodzą. Zazwyczaj informacje dotyczące terminu sadzenia zawarte są na opakowaniach z nasionami, które możemy otrzymać w każdym sklepie ogrodniczym, zarówno stacjonarnym jak i internetowym.
Pamiętajmy również, aby unikać sadzenia warzyw w bardzo ciepły i słoneczny dzień. Dotyczy to przede wszystkim gotowych już sadzonek. Tuż po posadzeniu są one bowiem bardzo wrażliwe zarówno na wysoką temperaturę jaki i na ostre promienie słoneczne. Optymalna pogoda na sadzenie warzyw to pochmurny, ale bezdeszczowy dzień. Nie zapominajmy również o tym, że nie wszystkie rośliny przepadają za swoim towarzystwem. Niektóre gatunki mogą oddziaływać na siebie niekorzystnie, jeśli posadzimy je obok siebie. Inne zaś, mogą żyć ze sobą w symbiozie.
Zatroszcz się o właściwą pielęgnację.
Warzywa potrzebują naszej atencji przez cały czas. Dotyczy to nie tylko etapu wzrostu, ale również momentu, w którym zaczynają dojrzewać. Należy dbać o regularne i systematyczne podlewanie posadzonych przez nas roślin. Jeżeli panuje susza, podlewanie musi być znacznie częstsze i bardziej obfite. Należy jednak unikać podlewania warzyw w okolicach południa, kiedy słońce świeci najintensywniej, a temperatura powietrza jest najwyższa. Nie sposób również nie wspomnieć o okresowym nawożeniu warzyw. Dzięki temu będą one odporniejsze na szkodniki, a plon będzie obfitszy. Wiele osób obawia się jednak tradycyjnych nawozów. Z powodzeniem można jednak wykorzystać te ekologiczne. Godna polecenia jest chociażby gnojówka z pokrzyw, z której przygotowaniem oraz użyciem poradzi sobie każdy, nawet początkujący ogrodnik. Przez cały okres wzrostu warzyw, należy również usuwać chwasty z naszych grządek. Trzeba robić to na bieżąco po to, aby uniknąć sytuacji, w której chwast zabiera naszemu warzywu optymalne warunki do rozwoju.
Publikację przygotował Sklep Poradnika Ogrodniczego – internetowego sklepu z produktami do ogrodu.