Mrówki w ogrodzie i w domu – skuteczne metody ich zwalczania

Mrówki w ogrodzie i w domu – skuteczne metody ich zwalczania

Artykuł miesiąca

O ile nikomu nie przeszkadzają mrówki pędzące po leśnej polanie, o tyle w domach czy ogrodach nie są mile widzianymi gośćmi. Pojawiają się w większych koloniach i ich obecność może być uciążliwa. Mrówki mają destrukcyjny wpływ na drewniane elementy, niszczą rośliny, uszkadzają żywność oraz ją zanieczyszczają. Skuteczne wyeliminowanie i zapobieganie ponownym inwazjom stanowi niełatwe zadanie. Walka z mrówkami jest często holistycznym zabiegiem przewidującym zastosowanie kilku środków wspierających ich eliminację.

Ogród opanowany

Skupiska mrówek potrafią dokonać naprawdę znaczących strat. Żywią się przede wszystkim pokarmem roślinnym, więc przestrzeń ogrodu tworzy im idealne warunki do bytowania. Jednak ich pobyt może okazać się negatywny w skutkach dla roślin, z którymi będą miały kontakt. Mrówki są w stanie zniszczyć każdy element rośliny – od korzeni po kłącza, uszkadzają pąki kwiatów i owoce. Ponadto niszczą trawniki poprzez budowanie na nich mrowisk, a tworząc korytarze, przesuszają glebę.

Migracja z ogrodu do domu

Mrówki przenoszą się z ogrodu do domu przede wszystkim w poszukiwaniu żywności oraz ze względu na łatwy dostęp do niej. Warto zabezpieczyć się przed takimi wizytami w następujący sposób:

 • uszczelnienie otworów wokół rur wodociągowych oraz instalacji centralnego ogrzewania,

 • zabezpieczenie spękanych murów,

 • zastosowanie oprysków ścian i sufitów mlekiem wapiennym

 • spryskanie odpowiednim preparatem ościeżnic drzwi oraz okien, jak również wszelkich otworów umożliwiających przedostanie się mrówek do wewnątrz.

Sposoby zwalczania mrówek

W przypadku, kiedy mrówki w ogrodzie oraz w domu dają się we znaki, a ich likwidacja jest konieczna, można zaufać naturalnym metodom i zaopatrzyć się w rośliny odstraszające mrówki. Do takich gatunków zaliczają się: mięta, majeranek, rozmaryn, wrotycz, lawenda wąskolistna, nagietek lekarski. Z kolei gdy oblężenie ogrodu oraz domowych przestrzeni wymaga bardziej restrykcyjnych działań, warto zastanowić się nad zastosowaniem środków kontaktowych:

 • Preparat kontaktowy – gdy mrówki zasiedliły elementy drewniane, skuteczne będzie zastosowanie oprysku preparatem odpowiedniego przeznaczenia, można go stosować również bezpośrednio na mrowisko.

 • Trutka na mrówki – szczególnie przydatna wówczas, gdy lokalizacja gniazd jest nieznana. Preparat można zmieszać z miodem lub słodkim syropem w celu zwabienia mrówek. To środek pomocny także w przypadku skutecznej likwidacji większej ilości mrowisk.

 • Spray na mrówki – środek doraźny, wykazujący natychmiastowe działanie.

Domowe metody walki z mrówkami

 • Wrzątek – jeden z bardziej popularnych metod pozbycia się mrówek w ogrodzie. Choć wrzątek w błyskawicznym tempie zniszczy mrowisko, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że może zostać odbudowane.

 • Woda z czosnkiem i pokrzywami – po dwóch dniach po przygotowaniu roztworu, należy zaaplikować go na kolonie mrówek zasiedlające ogród.

 • Cynamon – oprócz tego, że ochrania rośliny przed chorobami wywołanymi przez grzyby, budzi niechęć mrówek. Gdy kolonia zaczyna zasiedlać swój cel, dookoła należy rozsypać cynamon, który stworzy barierę dla niepożądanych owadów. Z pewnością jej nie przekroczą.

 • Proszek do pieczenia – warto posypać nim ścieżki, przemierzane przez mrówki.

 • Mąka kukurydziana – po jej zjedzeniu mrówki pęcznieją, a następnie giną.

 • Miód – to doskonała forma pułapki. Mrówki uwielbiają miód, zatem wystarczy umieścić go w pojemniku, by szybko przyciągnął owady. Przybywające insekty przyklejają się do produktu i w ten sposób nie mają szans na ucieczkę.

 • Wazelina – dobrze wysmarować nią miejsce odwiedzane przez mrówki.

 • Sok z cytryny – rewelacyjnie sprawdza się, kiedy mrówki dostały się do wnętrz mebli.

 • Ocet – niezawodny sposób domowego radzenia sobie z mrówkami. Ocet spirytusowy aplikowany w miejscach skolonizowanych przez mrówki, trwale je odstraszy.

 • Pieprz ziołowy oraz siekana pietruszka – aromaty tych produktów są dla mrówek bardzo nieprzyjemne, więc rozsypanie ich na drodze przemarszu owadów, przyniesie oczekiwane rezultaty.

Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy ze sklepem Sklep Dla Ogrodu – najlepszym sklepem ogrodniczym.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments