Materiał na podłogę tarasu – co warto wiedzieć?

Materiał na podłogę tarasu – co warto wiedzieć?

Artykuł miesiąca

Wiosna to czas, kiedy porządkujemy nasze balkony, tarasy i ogrody. Często jest to również okres wykorzystywany na dobudowanie lub uzupełnienie brakującej architektury ogrodowej. Decydując się na mały remont konieczne jest wybranie odpowiedniego materiału na podłogę tarasową. Obecnie sklepy mają szeroką ofertę doskonałych materiałów, które można wykorzystać. Dziś kilka słów o tym, co warto o nich wiedzieć.

Wygląd

Drewniane tarasy prezentują się bardzo ładnie.  To banalne, ale prawdziwe stwierdzenie. Drewno ukrywa w sobie wiele niespodzianek, a jedną z nich jest możliwość zmiany wyglądu gotowego tarasu. Wystarczy zeszlifować zewnętrzną warstwę i pokryć ją nowym impregnatem np. olejem z dodatkiem pigmentu barwnego, bejcą lub farbą. Takich możliwości nie dają inne materiały takie jak deski kompozytowe czy płytki ceramiczne.

Nagrzewanie się

Taras to miejsce odpoczynku dla dorosłych i zabawy dla dzieci. Najmłodsi biegają na bosaka po tarasie i bardzo chętnie siadają bezpośrednio na podłodze podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu. Z tego powodu ważne jest, aby podłoże było bezpieczne i nie nagrzewało się podczas słonecznych dni. Dlatego w domach, gdzie są dzieci najlepiej odpuścić sobie podłogę tarasową wykonaną z ceramiki. Płytki szybko nagrzewają się i parzą w stopy. Znacznie lepszym wyborem będą deski zarówno z drewna naturalnego jak i z kompozytu.

Trwałość

Obecnie wszystkie dostępne w sklepach materiały na podłogę tarasu są bardzo trwałe. Trzeba jednak zwrócić uwagę na ich odporność. Dobrze dobrane płytki ceramiczne wytrzymają kilkanaście lat. Producenci desek kompozytowych zakładają, że minimalny okres ich trwałości to 15 lat. W przypadku desek z naturalnego drewna jest nieco inaczej, ponieważ ich trwałość uzależniona jest od wykorzystanego gatunku drewna. Wybierając deski z polskich świerków lub sosen można liczyć na co najmniej 15 lat pięknego wyglądu. Jeśli natomiast wybierzemy deski z drewna egzotycznego wówczas minimalny okres trwałości wzrasta nawet dwukrotnie.

Oferta materiałów, które można wykorzystać do zbudowania podłogi tarasu jest obecnie bardzo szeroka. Można wybierać spośród naturalnych desek, desek z kompozytu oraz różnego rodzaju płytek. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety. Dlatego zanim kupimy konkretne materiały warto dobrze przemyśleć wszystkie za i przeciw.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez Gepetto stolarnię specjalizującą się w produkcji paneli ściennych i blatów drewnianych

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments