Jak bezpiecznie pracować w budownictwie zimą?

Jak bezpiecznie pracować w budownictwie zimą?

Warto przeczytać

Branża budowlana w okresie zimowym często zatrzymuje się podczas prac prowadzonych na wolnym powietrzu. Jest to spowodowane niską temperaturą i dużą wilgotnością. Nie oznacza to jednak, że branża umiera zimą, ponieważ niektóre prace można wykonywać w warunkach zimowych, nawet w pomieszczeniach lub na zewnątrz, jeśli pogoda dopisze. Ponadto dostępne są materiały przeznaczone do warunków zimowych. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak bezpiecznie pracować w budownictwie zimą.

Spis treści.

1 Bezpieczeństwo i higiena pracy w warunkach zimowych na budowach? Co jeszcze jest ważne?

2 Czy zimą można prowadzić roboty ziemne na budowach?

3 Na co należy zwrócić uwagę w budownictwie zimowym?

4 Jaką pracę możesz wykonywać zimą?

BHP w warunkach zimowych na budowach? Co jeszcze jest ważne?

Gdy temperatura spadnie poniżej 10°C, personel powinien mieć możliwość spożywania gorących napojów i posiłków zapobiegawczych. Pomieszczenie powinno być dostępne dla pracowników do ogrzewania, przebierania się i spożywania posiłków, o temperaturze nie niższej niż 16 stopni Celsjusza. Zimą pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia pracownikom ciepłych kombinezonów i ciepłych butów stosownie do specyfiki wykonywanej pracy. Przestrzeganie przepisów BHP zmniejsza liczbę wypadków. Warto pamiętać, że żadna praca nie może być prowadzona na zewnątrz, gdy temperatura spada poniżej minus 6 stopni Celsjusza. Prace wstrzymywano w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, a wtedy elementy budynku trzeba było chronić przed opadami atmosferycznymi. Podczas układania cegieł temperaturę można wznowić, jeśli temperatura przez dwa kolejne dni będzie wyższa niż 2 stopnie. Konieczne jest użycie odpowiedniej zaprawy.

Czy zimą można prowadzić roboty ziemne na budowie?

Roboty ziemne nie są zalecane na zimę. Grunt twardnieje, a następnie wykopanie fundamentu jest prawie niemożliwe, nawet przy użyciu odpowiedniego sprzętu, takiego jak koparki i koparko-ładowarki. Pojazdy gąsienicowe mogą być użytkowane w warunkach zimowych. Dlatego przy wyborze opon przemysłowych należy zwrócić uwagę nie na przystosowanie się do warunków zimowych, ale do warunków terenowych. Ważny jest dobór odpowiedniego rozmiaru opon. Do wyboru są opony radialne i diagonalne, a także rurowe lub bezdętkowe. Mocna konstrukcja opony oraz dobra przyczepność i elastyczność zmniejszają koszty eksploatacji w warunkach jesiennych przed nadejściem zimy. Jeżeli szukasz wysokiej jakości opon przemysłowych w sklepie alleopony24.pl to oczywiście polecamy modele premium. Dostępne są między innymi opony takich producentów jak Continental, Goodyear lub innych znanych marek.

 

Na co należy zwrócić uwagę podczas prac budowlanych z użyciem koparki w okresie zimowym?

Przed przystąpieniem do prac konieczne jest odpowiednie zagospodarowanie terenu. Konieczne jest stosowanie ogrodzeń, wyznaczanie stref niebezpiecznych, wykonywanie wyjść, przejść dla pieszych, doprowadzanie wody i prądu, instalowanie kanalizacji, zapewnianie pomieszczeń socjalnych i sanitarnych, a nawet kontenerów, a także zapewnienie oświetlenia. W końcu dzień jest krótki. W przypadku gołoledzi należy odkurzyć pomosty rusztowań, drogi i chodniki piaskiem i żwirem lub innymi dopuszczonymi środkami oraz systematycznie usuwać śnieg. Maszyny budowlane należy chronić przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych i przechowywać pod zadaszeniem. Sprzęt do podnoszenia musi być często sprawdzany i używany ściśle zgodnie z instrukcjami producenta.

Jaką pracę możesz wykonywać zimą w ogrodzie?

Pierwszym z nich są prace wykończeniowe wnętrz, przystosowane do ogrzewania budynków, w których temperatura przekracza 15 stopni Celsjusza. Grzejnik i kuchenka gazowa są dostępne do ogrzewania. Zimą można wykonać ścianki działowe, wykonać tynki i gładzie, położyć glazury i terakoty, położyć kable, położyć okładziny, wykonać instalacje sanitarne, wykonać stropy i zaprawy, położyć podłogi czy wykonać instalacje. Należy stosować materiały budowlane o niskiej nasiąkliwości. Podczas wiązania zaprawy ogrzewanie musi być włączone. Niezbędna jest odpowiednia wentylacja pomieszczenia. Osuszacze i grzejniki zmniejszają wilgotność. Okna powinny być otwarte dla cyrkulacji powietrza. Podczas kopania zimą należy stosować maty słomiane lub płyty styropianowe. Prace na zewnątrz można prowadzić przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Oprócz takich prac można pomału przygotowywać się do wiosennych prac w ogrodzie, gdy mróz nie jest zbyt twardy a nie ma zbyt dużych roztopów można koparką wyrównać teren, lub opróżnić plac z niepotrzebnych liści za pomocą transportów budowalnych.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments