Jak bezpiecznie odpalać fajerwerki?

Jak bezpiecznie odpalać fajerwerki?

Polecane i promocje Polecne i promocje Poradnik

Odpowiednia oprawa wizualna i dźwiękowa wydarzenia to podstawa. Fajerwerki to doskonały sposób na sprawienie radości i zadowolenia gości większego wydarzenia, czy wesela. Wówczas ich obsługą zajmuje się specjalista. Coraz więcej osób odpala jednak fajerwerki samodzielnie, zwykle z okazji Sylwestra i nadchodzącego Nowego Roku. W jaki sposób robić to bezpiecznie i o czym nie wolno zapominać? Jeden błąd może przecież kosztować zdrowie, a nawet życie. Dobra zabawa zawsze powinna być przygotowana i przemyślana.

Jak przygotować się do samodzielnego odpalania fajerwerków?

Pierwszym krokiem jest oczywiście zakup fajerwerków, które zamierzamy wykorzystać do uatrakcyjnienia wydarzenia. Najlepiej udać się w tym celu do zaufanego sklepu, który oferuje pirotechnikę wysokiej jakości i co najważniejsze – przechowuje ją w odpowiednich warunkach. Przed Sylwestrem w wielu sklepach można znaleźć fajerwerki w promocyjnej ofercie – należy jednak uważać, ponieważ nie zawsze są właściwie przechowywane i spełniają wszelkie normy. Fajerwerki mogą kupować tylko i wyłącznie osoby pełnoletnie. O jakich zasadach przed odpalaniem fajerwerków trzeba jeszcze pamiętać?

  • Zanim będziemy z nich korzystać, powinny znajdować się poza zasięgiem dzieci, w miejscu suchym i chłodnym,
  • opakowanie nie może być uszkodzone, ani wcześniej otwierane,
  • bardzo istotne jest zapoznanie się z załączoną do opakowania instrukcją obsługi – powinna być to instrukcja w języku polskim, a na opakowaniu muszą znaleźć się stosowne certyfikaty, które umożliwiają ich użytkowanie w naszym kraju.

Jeśli cokolwiek niepokoi nas w zakresie uszkodzonego opakowania, czy samego sprzętu, najlepiej zrezygnować z odpalania fajerwerków i pozbyć się ich w bezpieczny sposób.

Jak bezpiecznie odpalać fajerwerki?

Jak przeprowadzić pokaz fajerwerków?

Bardzo ważne w kontekście bezpieczeństwa własnego i innych osób jest to, aby nie odpalać fajerwerków po spożyciu alkoholu. Nawet niewielka ilość może zaburzać sposób postrzegania świata, a więc również oceny odległości i całej sytuacji. Wiele osób pod wpływem alkoholu zyskuje odwagę, co może być bardzo przykre w skutkach.

Kolejną kwestią jest wybór właściwej lokalizacji dla pokazu. Jakie miejsce wybrać? Na pewno powinno być oddalone od:

  • domów,
  • samochodów,
  • drzew,
  • linii energetycznych,
  • skupisk ludzkich.

Im więcej wolnej przestrzeni, tym lepiej. Należy pamiętać o tym, że po odpaleniu fajerwerków, należy się od nich oddalić. Odpalając lont nigdy nie wolno nachylać się nad nim – należy zachować odpowiednią odległość.

Czas na odpalanie fajerwerków!

Wiele osób decyduje się na petardy, od których warto rozpocząć swój pokaz. Należy je odpalać, kiedy leżą na ziemi i szybko oddalić się od nich przynajmniej na metrów. Jeżeli petarda nie wybucha, nigdy nie należy próbować jej ponownie odpalać. Po jakimś czasie (od 15 min do godziny w zależności od wyrobu) należy ostrożnie zanurzyć ją w wodzie. Pod żadnym pozorem nie wolno nią również rzucać.

Fajerwerki takie, jak wulkany, czy wyrzutnie, albo fontanny muszą zostać ustawione w odpowiedni sposób – zawsze pionowo na ziemi. Po odpaleniu, koniecznie należy oddalić się na odległość przynajmniej 30 metrów. Podłoże dla fajerwerków musi być stabilne, równe i twarde. Najlepiej przed odpaleniem fajerwerków obłożyć je kamieniami, żeby nie przewróciły się i nie trafiły w widzów.

Artykuł powstał dzięki platformie PyroTech SHOP.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments