Odpowiednia oprawa wizualna i dźwiękowa wydarzenia to podstawa. Fajerwerki to doskonały sposób na sprawienie radości i zadowolenia gości większego wydarzenia, czy wesela. Wówczas ich obsługą zajmuje się specjalista. Coraz więcej osób odpala jednak fajerwerki samodzielnie, zwykle z okazji Sylwestra i nadchodzącego Nowego Roku. W jaki sposób robić to bezpiecznie i o czym nie wolno zapominać? Jeden błąd może przecież kosztować zdrowie, a nawet życie. Dobra zabawa zawsze powinna być przygotowana i przemyślana.
Jak przygotować się do samodzielnego odpalania fajerwerków?
Pierwszym krokiem jest oczywiście zakup fajerwerków, które zamierzamy wykorzystać do uatrakcyjnienia wydarzenia. Najlepiej udać się w tym celu do zaufanego sklepu, który oferuje pirotechnikę wysokiej jakości i co najważniejsze – przechowuje ją w odpowiednich warunkach. Przed Sylwestrem w wielu sklepach można znaleźć fajerwerki w promocyjnej ofercie – należy jednak uważać, ponieważ nie zawsze są właściwie przechowywane i spełniają wszelkie normy. Fajerwerki mogą kupować tylko i wyłącznie osoby pełnoletnie. O jakich zasadach przed odpalaniem fajerwerków trzeba jeszcze pamiętać?
- Zanim będziemy z nich korzystać, powinny znajdować się poza zasięgiem dzieci, w miejscu suchym i chłodnym,
- opakowanie nie może być uszkodzone, ani wcześniej otwierane,
- bardzo istotne jest zapoznanie się z załączoną do opakowania instrukcją obsługi – powinna być to instrukcja w języku polskim, a na opakowaniu muszą znaleźć się stosowne certyfikaty, które umożliwiają ich użytkowanie w naszym kraju.
Jeśli cokolwiek niepokoi nas w zakresie uszkodzonego opakowania, czy samego sprzętu, najlepiej zrezygnować z odpalania fajerwerków i pozbyć się ich w bezpieczny sposób.
Jak przeprowadzić pokaz fajerwerków?
Bardzo ważne w kontekście bezpieczeństwa własnego i innych osób jest to, aby nie odpalać fajerwerków po spożyciu alkoholu. Nawet niewielka ilość może zaburzać sposób postrzegania świata, a więc również oceny odległości i całej sytuacji. Wiele osób pod wpływem alkoholu zyskuje odwagę, co może być bardzo przykre w skutkach.
Kolejną kwestią jest wybór właściwej lokalizacji dla pokazu. Jakie miejsce wybrać? Na pewno powinno być oddalone od:
- domów,
- samochodów,
- drzew,
- linii energetycznych,
- skupisk ludzkich.
Im więcej wolnej przestrzeni, tym lepiej. Należy pamiętać o tym, że po odpaleniu fajerwerków, należy się od nich oddalić. Odpalając lont nigdy nie wolno nachylać się nad nim – należy zachować odpowiednią odległość.
Czas na odpalanie fajerwerków!
Wiele osób decyduje się na petardy, od których warto rozpocząć swój pokaz. Należy je odpalać, kiedy leżą na ziemi i szybko oddalić się od nich przynajmniej na metrów. Jeżeli petarda nie wybucha, nigdy nie należy próbować jej ponownie odpalać. Po jakimś czasie (od 15 min do godziny w zależności od wyrobu) należy ostrożnie zanurzyć ją w wodzie. Pod żadnym pozorem nie wolno nią również rzucać.
Fajerwerki takie, jak wulkany, czy wyrzutnie, albo fontanny muszą zostać ustawione w odpowiedni sposób – zawsze pionowo na ziemi. Po odpaleniu, koniecznie należy oddalić się na odległość przynajmniej 30 metrów. Podłoże dla fajerwerków musi być stabilne, równe i twarde. Najlepiej przed odpaleniem fajerwerków obłożyć je kamieniami, żeby nie przewróciły się i nie trafiły w widzów.
Artykuł powstał dzięki platformie PyroTech SHOP.