Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Doskonałe miejsce na karcie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu ciekawostek i ciekawostek historycznych. To pomieszczenie, które nie istnieje właściwie ciekawe jak własne w Polsce, ale posiada sporo do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze dużej ilości turystów pozostaje wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o wielkiej historii, w jakim skręcały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie uzyskały w 1364 roku, i przez wieki były własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto odwiedzić Rynek, trwający od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a nowe budynki zostały wybudowane w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na ważny deptak, jakim jest droga Sienkiewicza.

To pomieszczenie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna wiąże się z obecną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich znaleziony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wprowadzona do rejestru zabytków. Budowla jest dokładnie zachowanym barokowym zamkiem w Polsce pierwszej części XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najdoskonalszych mieszkań tego cudownego miasta. Jedną z popularniejszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest niewątpliwie Sandomierz. Zwany ze powodu na proste danie „Małym Rzymem”, zlokalizowany istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Kryje się tutaj aż 120 zabytków, a do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto jeszcze zobaczyć piękne kamienice, które powstały już w XV wieku i nagradza je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to fascynujące miejsce, pełne budowli z czasów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To dobra brama miejska, która uchroniła się do naszych czasów. By zobaczyć miasto z innej strony o zobaczyć podziemia, czy tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i jedzie przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt zawiera się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy życia z naturą i się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie odpowiedzialna, gdyż góry są stosunkowo niskie, a kursy nie należą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze dostają się pod opieką Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który stanął w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bycia mężczyznę w obecnym obszarze, datowane na etap paleolitu. Góry Świętokrzyskie to również miejsce, któremu uroku dodają liczne historii i podjęcia ludowe, popularne są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wysokości szczyt (595 m. n. p. m.) to pomieszczenie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem pałaców i domów – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to pomieszczenie, które nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko dom z lochami i labiryntami, a jeszcze największą hodowlę bizonów amerykańskich. Powstał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Jest więc jeden z najdalszych, murowanych domów w Polsce. Pałac jest osiągalny dla gości także mocna go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku zawiera się rezydencja, w jakiej mieszkał Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została zmodyfikowana w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze informacje o tym tłu pojawiły się już w XVI wieku. Budowa domu Krzyżotopór w Ujeździe podjęła się w 1620 roku, a dokonała w 1644, stanowiła to reprezentacyjna warownia otoczona bastionami, największa w Europie do momentu powstania Wersalu. Do dziś wzięły się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, a również pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments