Dlaczego oringi to niezastąpione uszczelnienia techniczne? O-ring i jego właściwości

Dlaczego oringi to niezastąpione uszczelnienia techniczne? O-ring i jego właściwości

Warto przeczytać

Oringi są śmigłami współczesnego świata, utrzymującymi ruch w przemyśle i handlu. Jeśli mamy firmę świadczącą podstawowe usługi, musimy być w stanie utrzymać płynność działania. I tu właśnie wkraczają Oringi: zapewniają one praktyczne uszczelnienie, dzięki któremu wszystko się kręci. Oringi są nie tylko szeroko stosowane w przemyśle, ale można je także znaleźć w całym naszym życiu. Oringi służą jako uszczelki we wszystkim, od zlewów kuchennych, przez okulary, po zawory opon samochodowych. Właściwie wszędzie można znaleźć uszczelkę typu Oring, która zapobiega wyciekaniu wody i powietrza z naczynia – a jak się nad tym zastanowić, to jest to prawie wszędzie.

Dlaczego o-ring? Gumowe uszczelnienia najwyższej jakości

Elastyczność gumy sprawia, że łatwo i tanio można produkować uszczelki w dowolnych rozmiarach. To właśnie ta elastyczność sprawia, że są one tak przydatne w wielu różnych zastosowaniach. Możliwość dostosowania rozmiaru oznacza również, że oringi doskonale nadają się do uszczelniania elementów o różnych szerokościach, co daje im szeroki zakres zastosowań.

Oringi, ze względu na swoją praktyczną budowę, nazywane są również pierścieniami uszczelniającymi. Elastyczność oringów umożliwia również bardzo łatwą regulację rozmiaru tych uszczelek, co czyni je idealnymi do uszczelniania elementów o szerokim zakresie szerokości. To proste urządzenie stało się niezbędnym elementem w tak wielu różnych dziedzinach, że dało początek rewolucyjnemu terminowi: technologia oringów. Oringi to samoczynnie działające, dwustronne elementy uszczelniające, które mogą uszczelnić połączenie nawet wtedy, gdy nie ma ciśnienia. W przypadku wystąpienia ciśnienia oring rozkłada je równomiernie we wszystkich kierunkach, co zapewnia jeszcze lepsze uszczelnienie połączenia.

Oringi to jedne z najbardziej uniwersalnych uszczelek. Są one często stosowane jako uszczelnienie, gdy po jednej stronie uszczelnienia panuje wysokie ciśnienie, a po przeciwnej stronie niskie ciśnienie. Kształt pierścienia jest tak dobrany, aby zapewnić równomierny rozkład ciśnienia na całej jego powierzchni. Ten typ uszczelnienia umożliwia uzyskanie dobrego, stabilnego uszczelnienia nawet bez ciśnienia i w niskich temperaturach, przy niewielkiej konserwacji i przez dłuższy czas.

Dlaczego oringi to niezastąpione uszczelnienia techniczne? O-ring i jego właściwości

Gdzie stosuje się oringi? 

Nazwa oring pochodzi od kształtu przekroju pierścienia, który przypomina literę O. Oringi mogą być także wykonane z różnych materiałów, dzięki czemu nadają się do różnych poziomów temperatury i zastosowań. Materiały z których się produkuje oringi to np. EPDM, NBR, FKM/FPM/VITON, VMQ i wiele innych. 

O-ringi są stosowane w wielu gałęziach przemysłu, od silników elektrycznych po instalacje podwodne, ponieważ ten rodzaj uszczelnienia nie wymaga smarowania ani konserwacji. Jedyne, co jest potrzebne, to prawidłowe zamontowanie oringu, zgodnie z kierunkiem wskazanym przez jego oznaczenie (rowek po jednej stronie), i doprowadzenie go do temperatury. Tak prosty proces sprawia, że o-ringi są obecnie najczęściej stosowanymi uszczelnieniami w przemyśle.

Kształt i funkcjonalność oringów sprawiają, że są one chętnie stosowane w wielu dziedzinach. Znaczna część urządzeń i maszyn nie może pracować bez uszczelek typu o-ring. Ich uniwersalny charakter, skuteczność i szeroki zakres zastosowań sprawiają, że o-ringi są najczęściej stosowanymi uszczelnieniami technicznymi.

Dlaczego oringi to niezastąpione uszczelnienia techniczne? O-ring i jego właściwości

Ze względu na zdolność do pracy w wysokich temperaturach, o-ringi są szczególnie skuteczne w procesach, w których występuje wysoka temperatura, np. podczas pracy z parą lub gorącą wodą. Ponadto o-ringi są bardziej niż inne dostępne rodzaje uszczelek odporne na działanie niektórych substancji chemicznych i płynów. Jako podstawowy składnik uszczelnień technicznych, o-ringi mają wiele zastosowań. W hydraulice i pneumatyce bardzo często stosuje się je jako pierścienie uszczelniające do zaworów. O-ringi są również stosowane w budowie maszyn. Dotyczy to na przykład silników tłokowych. O-ringi uszczelniają trzon tłoczyska i głowicę cylindra przed przedostawaniem się oleju. Można je także znaleźć w turbinach gazowych. Ponadto o-ringi są stosowane jako elementy uszczelniające w pompach, sprężarkach i innych maszynach o wysokim poziomie drgań i/lub obracających się wałach, które są narażone na przegrzanie.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą produkującą uszczelki FKM FPM Viton – Kedarix https://kedarix.com/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments