Czym się kierować przy zakupie nieruchomości? Oto kilka rad.

Czym się kierować przy zakupie nieruchomości? Oto kilka rad.

Polecane i promocje Polecne i promocje

W dzisiejszych czasach bardzo duża część społeczeństwa mieszka w wynajmowanych mieszkaniach. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, dlatego tak wielu ludzi chce zakupić nieruchomość na własność. Jednak wybór tej idealnej opcji nie jest łatwy. Na rynku dostępne są tysiące mieszkań i domów, jak więc znajdziesz to, które będzie idealne dla Ciebie?

Mamy kilka rad, które ułatwią Ci podjęcie decyzji.

Lokalizacja

Na samym początku podejmij decyzję, czy wolisz mieszkać w głośnym centrum miasta, czy może w spokojnej okolicy otoczonej zielenią. Pozwoli to skrócić poszukiwania i oszczędzić Twój czas. Lokalizacja to jedna z najważniejszych rzeczy przy wyborze nieruchomości, ponieważ decyduje o codziennym komforcie domowników. Sprawdź, czy w danym miejscu jest dobre połączenie komunikacyjne, lub jeśli poruszasz się autem- ile kilometrów będziesz musiał przejechać do pracy czy szkoły. Ma to duży wpływ na ilość czasu jaką będziesz mógł zaoszczędzić w ciągu dnia. Poza tym, zapoznaj się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, aby dowiedzieć się czy na pobliskim terenie planowane są jakieś inwestycje. Oczywiście lepsza lokalizacja zwykle oznacza wyższą cenę, dlatego musisz znaleźć miejsce, które będzie przystępne cenowo, a jednocześnie dość blisko pracy czy sklepu.

Wielkość

Kolejną rzeczą, na jaką musisz zwrócić uwagę jest metraż lokalu. Tutaj zasada jest podobna, jak w przypadku lokalizacji- im nieruchomość jest większa, tym jest droższa. Dlatego zastanów się jakie potrzeby ma Twoja rodzina i ile metrów kwadratowych będzie Wam potrzebne. Najłatwiej wybierać wielkość mieszkania na podstawie ilości pokoi. Policz, ile pomieszczeń będzie niezbędne, aby mieszkać komfortowo. Następnie zastanów się, jaka jest minimalna wielkość jednego pokoju (niektóre bywają naprawdę miniaturowe), a potem przejrzyj oferty w Internecie. Na takiej podstawie łatwo oszacujesz jaki metraż lokalu będzie dla Ciebie najlepszy.

Układ funkcjonalny

Obok metrażu, to jedna z najważniejszych cech praktycznego domu czy mieszkania. A mowa o układzie funkcjonalnym. Przyjrzyj się dobrze rzutowi mieszkania, który otrzymasz od dewelopera lub sprzedającego i zastanów się, czy znajdziesz tam miejsce, aby bez problemu zmieścić wszystkie swoje rzeczy. Układ może być kluczowy- zdarza się, że mieszkanie jest duże, a przez złe rozplanowanie, przestrzeń nie jest wykorzystana, dlatego wygląda przytłaczająco i jest całkowicie niepraktyczna. Zwróć uwagę na ten punkt szczególnie, jeśli planujesz zakup małego lokum- wtedy każdy metr ma znaczenie. Dobrze, jeśli układ jest mądrze przemyślany- to daje Ci pewność, że w mieszkaniu znajdziesz miejsce na wszystkie aktywności.

Kondygnacja

Jeśli planujesz zakup mieszkania w bloku, ważne, abyś zwrócił uwagę na którym piętrze ono się znajduje. Tak jak w przypadku bloku z windą nie ma to tak dużego znaczenia, tak w blokach z wielkiej płyty może być kluczowe. Zastanów się, czy z każdym wyjściem z mieszkania chcesz przemierzać dziesiątki schodów. Pomyśl też o sytuacji, kiedy trzeba będzie kupić ciężki mebel lub sprzęt AGD. Nawet wniesienie większych zakupów spożywczych na czwarte piętro może stanowić nie lada wyzwanie. W szczególności przemyśl kupno takiego mieszkania jeśli posiadasz małe dzieci. Pamiętaj, że po każdym spacerze będziesz zmuszony wnosić wózek dziecięcy na samą górę.

Jak widać, wybór idealnego mieszkania nie jest łatwy. Jeśli chcesz wybrać nieruchomość, która będzie spełniała wszystkie Twoje potrzeby, weź pod uwagę powyższe rady. Po zastosowaniu się do nich będziesz miał pewność, że decyzja jaką podejmiesz będzie trafiona, a mieszkanie w danym domu będzie przyjemnością.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem nieruchomości – szukajlokum.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments