Czym różni się transport od spedycji?

Czym różni się transport od spedycji?

Polecane i promocje Polecne i promocje

Nie jedynemu przewoźnikowi przydarzyło się prawdopodobnie tłumaczyć swoim klientom, że usługi transportowe nie są tym tymże, co spedycyjne. I odwrotnie – że wielu spedytorów wyjaśniało, czym różni się spedycja od transportu. Rozwiązanie wtedy nie jest niemożliwe dla człowieka, kto przechodzi do robienia z częścią TSL na co dzień. I jak wyjaśnić to użytkownikowi, który wymaga przewieźć artykuł z pas na terytorium? Sprawdźmy w normalnych słowach.

Po pierwsze, i najważniejsze, należy wyjaśnić, iż nie są to słowa tożsame – nie oznaczają tegoż samego zbioru czynności. Spedycja jest pojęciem większym w układzie do transportu. W uproszczeniu można stwierdzić, że transport to jedna z prace spedycyjnych, jednak nie zawrzemy wtedy dużego znaczenia pojęcia 'transportu’. Zobaczmy, czym tak dzielą się określenia transport i komunikacja.

Transport – czym jest?

Pojęcie 'transport’ określa przemieszczanie z artykułu A do celu B towarów czy ludzi przy pomocy odpowiednich środków transportu. Już w ostatnim małym opisie uwzględniliśmy dwa kryteria, jakimi można się stosować przy dalszym opisie transportu. Transportować można pracowników i towary za pomocą samochodów ciężarowych, statków rzecznych i morskich, samolotów powietrznych, kolei, a także rurociągów (np. gaz). Wybór środka transportu określa gałąź transportu – wyróżniamy transport drogowy, wodny, powietrzny, kolejowy, rurociągowy.

Nie traktuje znaczenia czy firma skupia się przewozem paczek samochodami ciężarowymi, czy są to drogi lotnicze. To, co tworzy taka firma, czyli przemieszczenie osób w strefy, wymienia się transportem. Jednak poza wykonywaniem transportu, dużo firm ma się także szerszymi pomocami i zwykle są to firmy spedycyjne.

Spedycja – czym się zajmuje?

Spedycja wykorzystuje się organizowaniem transportu oraz jakimikolwiek innymi pracami z nim związanymi. A akcji tych stanowi dużo. Niektóre spośród nich więc: nadawanie, przeładowywanie, odbieranie przesyłek, ubezpieczanie przesyłek, wykonanie odprawy celnej, angażowanie się dokumentacją – głównie listami przewozowymi i konosamentami morskimi, a dodatkowo fakturami, umowami spedycyjnymi także wieloma różnymi materiałami. Spedytor jest zadanie obsłużyć przemieszczenie towarów kompleksowo, łącznie z pełną stroną formalną.

Komunikacja i transport – różnice

Powiedzenie, że transport jest tematem spedycji, nie będzie wcale błędne, nie uwzględnia jednak dużego pojęcia transportu. W ramach spedycji przenosi się przewóz ładunków, jednak pojęcia 'transport’ dotyczy te całej infrastruktury transportowej oraz materiałów transportu. Inżynier cieszący się transportem opisze strategia działania pojazdów, a psycholog, specjalizujący się w transporcie wie, jakie sposoby transportu wybierają młodzi gości także z jakich przyczyn. Transport to ogromne pojęcie, którego samo ze znaczeń można wymienić czynnością spedycyjną.

Jednak, chcąc powierzyć zewnętrznej firmie przewóz towaru, możemy zlecić to marce transportowej i wtedy ładunek zostanie przemieszczony z artykułu dania do momentu odbioru. Żeby towar został obsłużony kompleksowo – wraz z dokumentacją, ubezpieczeniem i potrzebami celnymi, a ponadto, aby przewieziono go z artykułu do celu, musimy skorzystać z usług firmy spedycyjnej.

Zapraszamy na poradnik motoryzacyjny

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments