Gdańsk – perła nad polskim Bałtykiem. Miasto o wielowiekowej historii, pełne zabytków, kandydat do wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tutejszą starówkę możesz przemierzać godzinami, a na terenie kilku peryferyjnych znajdziecie interesujące, pełne magii miejsca. Rejsy statkami po zatoce, pyszne ryby w tutejszych smażalniach, Jarmark św. Dominika – te i inne atrakcje czekają na turystów, którzy zdecydują się przyjechać nad Bałtyk. Wakacje w Gdańsku to świetny pomysł na spędzenie urlopu, sprawdź nasze porady!
Wprawdzie na terenie samego miasta znajduje się kilka plaż, ale będąc w Gdańsku powinniśmy przeznaczyć parę dni na zwiedzanie. Trudno pozostać obojętnym wobec takich muzeów i zabytków, które znajdują się tuż pod naszym bokiem. Co ciekawego warto zwiedzić w Gdańsku?
Bazylika Mariacka i Długi Targ
Ulica Długi Targ była niegdyś najważniejszą arterią handlową Gdańska. Nic więc dziwnego, że to właśnie tutaj wznoszono najpiękniejsze kamienice i budowle, z których miasto do dziś jest dumne. Tak powstał m.in. słynny Dwór Artusa, czyli dawne miejsce, w którym spotykali się dawni, rajcy i najznaczniejsi mieszczanie (obecnie działa tam Muzeum Historyczne Miasta Gdańska). Warto zwrócić uwagę na ratusz z herbem miasta. Co ciekawe lwy na herbowej tarczy mają obrócone łby – patrzą w stronę Drogi Królewskiej, skąd przybywali polscy królowie. Miało to oznaczać związek miasta z Rzeczpospolitą.
Najważniejszą świątynią Gdańska jest monumentalna bazylika Mariacka (pełna jej nazwa to Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny). I chociaż na pierwszy rzut oka wnętrze świątyni może wydawać się nieco puste, to znajdziemy tu wiele interesujących dzieł sztuki: Tablicę Dziesięciorga Przykazań, zegar astronomiczny, rzeźbę Pięknej Madonny Gdańskiej czy epitafia tutejszych mieszczan.
Muzeum Bursztynu
Dawna Katownia i Wieża Więzienna – te nazwy nie kojarzą się najprzyjemniej. I rzeczywiście, w okresie średniowiecza, i w czasach nowożytnych więziono tu pośledniejszych rzezimieszków i wykonywano część wyroków śmierci. Dziś jednak, poza niewielką wystawą historyczną, możemy tu obejrzeć niezwykłą wystawę, jakiej nie zobaczycie nigdzie indziej w Polsce. Zgromadzono tu najpiękniejsze i najcenniejsze bursztyny, w tym okazy z inkluzjami (czyli zatopionymi w środku zwierzętami). Poza tym turyści będą mogli zobaczyć wyroby rzemieślnicze wykonane ze „złota północy”.
Westerplatte
Miejsce słynnej bitwy z czasów kampanii wrześniowej to dziś swoiste muzeum pod gołym niebem. Dojedziemy tu komunikacją publiczną z centrum Gdańska, a na miejscu zobaczymy ruiny koszar i niewielką wystawę w tutejszej wartowni. Hołd poległym oddać można na małym cmentarzu. Najbardziej znanym obiektem na terenie Westerplatte jest tzw. Pomnik Obrońców Wybrzeża.
Oliwa
Oliwa to jedna z peryferyjnych dzielnic miasta, która w dawnych wiekach była domeną gdańskich biskupów. Przetrwało tam kilka interesujących zabytków w tym słynne Opactwo cystersów wraz z bazyliką archikatedralną. W kościele zachowały się piękne barokowe organy – wysłuchanie koncertu w Oliwie będzie niezapomnianym przeżyciem. W Oliwie warto zobaczyć również Ogród Zoologiczny. Żyjące na jego terenie zwierzęta korzystają z wyjątkowo rozległych wybiegów, co jest ewenementem na skalę całego kraju.
Inne
Rzecz jasna to tylko część zabytków Gdańska. Miłośnicy dzieł sztuki powinni odwiedzić Muzeum Narodowe, gdzie będą mogli zobaczyć słynny „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. Ci, których pasjonują fortyfikacje, powinni zwiedzić twierdzę Wisłoujście. Warto również odwiedzić słynnego Żurawia nad Motławą oraz obejrzeć gotyckie kościoły na Starym Mieście. Turystów kuszą również nowoczesne muzea: Centrum Solidarności i Muzeum II Wojny Światowej.
Piastrental Artykuł został przygotowany przy współpracy z Piastrental.pl |